Ara

Peptitler Nedir?

PEPTİTLER NEDİR? CİLT İÇİN NE İŞE YARARLAR?

Vücudun tüm hücreleri için çok önemli bir rol oynayan Peptitler, aminoasit moleküllerinden oluşmaktadır. Peptitler, cildin ihtiyaç duyduğu belirli proteinleri oluşturan, antibakteriyel ve iltihap önleyici etkiye sahip olan aminoasitlerdir. Peptitleri proteinlerden ayıran özellik ise, molekülü oluşturan aminoasit miktarıdır. Peptitler, yaklaşık 50 veya daha az aminoasit içerir. Aminoasit sayısı yaklaşık 50 ila 100 sayıları arasındaysa, bu molekül artık protein olarak tanımlanır. Buna göre Peptitlerin proteinin bir bölümünü oluşturduğunu, yani kısa aminoasit zincirleri olduğunu söyleyebiliriz.Peptitlerin Cilt için Faydaları Nelerdir?

Cildin en önemli yapı taşlarından birini oluşturan Peptitlerin cildimiz için inanılmaz faydaları bulunmaktadır. Bunlar:

· Kolajen üreten hücreleri tetikleyerek, kolajen üretimine yardımcı olur.

· Cildimizdeki ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltır.

· Cildin elastikiyetini ve dayanıklılığını arttırmaya destek verir.

· Cildin kurumasını önleyerek nemli kalmasına yardımcı olur.

· Hücre yapısını iyileştirerek cildi sıkılaştırır.

· Hasar görmüş cildi onarır.

· Cildimizi güneşin zararlı etkilerine karşı korur.

· Saç dökülmelerinde yeni saç oluşumunu hızlandırıcı bir etkiye sahiptir.

· Antibakteriyel ve iltihap önleyici etki gösterir.

· Hyalüronik asit ve elastin üretimine yardımcı olur.

· Ciltte oluşan yaşlanma belirtilerini hafifletir.

· Kişinin daha parlak, pürüzsüz ve canlı bir cilde sahip olmasını sağlar.
Nasıl Vücudumuza Alabiliriz?

Vücudumuz Peptitleri, proteinli besinlerden alınan aminoasitlerden üretmektedir. Gençken Peptit üretme oranımız çok yüksektir. Ancak yaşlandıkça Peptit üretimi yavaşlamakta, yani vücudumuz daha az Peptit üretmekte; buna karşılık daha fazla peptit kaybetmektedir. İşte tam da bu noktada, Peptit içeren ürünler, vücudumuzun Peptit dengesini korumaya yardımcı olabilecek bileşenler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Peptitler, özellikle yaşlanma karşıtı ve kırışıklıkları önleyici serumlara, yüz yıkama jellerine, nemlendiricilere ve maskelere dâhil edilebilirler. Bu nedenle cilt bakım ürünleri seçilirken ürünlerin Peptit içerip içermediği kontrol edilmelidir. Peptit içeren bu cilt bakım ürünleri kullanılarak vücudun Peptit ihtiyacı kolaylıkla karşılanabilir.Maksimum etki için, peptit içeren ürünler hem sabah hem de yatmadan önce cilde uygulanmalıdır. Ayrıca, krem ​​veya serum gibi ciltte uzun süre kalabilecek, Peptit içerikli ürünler kullanılarak da cildinizdeki kırışıklıklarla ve ince çizgilerle uzun süre mücadele edilebilir.57 görüntüleme0 yorum