Ara

Güneş Kremlerinin Hayati Önemi

Güneş her ne kadar pozitif enerji ve D vitamini kaynağı olsa da özellikle son yıllarda negatif etkilerinden de sıkça bahsedilmektedir. Güneş lekelerinden kırışıklığa, cilt yanıklarından kansere kadar birçok örnek verilebilir. Bu nedenle cildimizi, güneşin istenmeyen ışınlarından mümkün olan en yüksek oranda korumamız gerekir. Güneş kremleri ise, cildimizi güneşin tehlikeli ışınlarından korumanın en kolay yoludur.


Güneş kremlerindeki aktif bileşenler, güneşin ultraviyole (UV) ışınını emerek, cildin daha derin katmanlarına ulaşmasını engeller veya radyasyonu yansıtarak güneşin cilde temas etmesini önler. Güneş yanığını ve erken yaşlanmayı önlemeye yardımcı olurlar. Güneş kremleri ayrıca cilt kanseri riskini azaltmaya yardımcı olur.


Güneş Kremini Kullanmamız Gerektiğini Gösteren 4 Neden

1. Cildinizi UV Işınlarından Korur: Ozon tabakasının incelmesi, güneşten gelen zararlı UV ışınların vücudumuza zarar verme riskini daha da artırmıştır. Güneş kremi ise bu ışınları engelleyerek güneş yanığı ihtimalini büyük ölçüde azaltır.2. Cilt Kanseri Riskinizi Azaltır:Cilt kanseri, en yaygın görülen kanser türlerinden biridir. Her gün güneşe çıkmadan önce güneş kremi uygulayarak cilt kanserine yakalanma riskinizi yarı yarıya azaltabilirsiniz.


3. Cildin Erken Yaşlanmasını Önler: UV ışınlarından kaynaklanan güneşin verdiği zarar, cildin foto yaşlanmasına neden olur. Bununla birlikte güneş, ciltte solmalara, çizgilere, sarkmalara ve kırışıklıklara yol açar. Araştırmalar, düzenli olarak güneş koruyucu kremi uygulayan 55 yaşın altındakilerin bu yaşlanma belirtilerini önleme şansının, uygulamayanlara göre yüzde 24 daha fazla olduğunu gösteriyor.


4. Düzgün Bir Cilt Tonu Sağlamaya Yardımcı Olur: Güneş kremi kullanmak, vücudunuzun daha pürüzsüz olmasını ve vücudun her bölgesinde eşit olan bir cilt tonuna kavuşmanıza yardımcı olur.Güneş Kremleri Nasıl Uygulanmalıdır?

Güneş kreminizden etkili sonuçlar almak için güneş kremini nasıl kullanacağınızı bilmeniz önemlidir. Güneş kremi, güneşe maruz kalmadan 15-20 dakika önce güneşle temas edebilecek tüm cilde bolca ve eşit bir şekilde uygulanmalıdır. Yüzdükten, terledikten veya havluyla kuruladıktan sonra güneş kremini cildinize tekrar uygulayın. Ayrıca uzun süre dışarıda kalırsanız, her 2 saatte bir yeniden güneş kremi kullanın.

Güneş kremini, kulaklarınız, dudaklarınız, yüzünüz ve ellerinizin arkası da dâhil olmak üzere açıkta kalan tüm cildinize sürmeniz gerekmektedir. Yüze güneş kremi uygularken, kremi gözlerle temas ettirmeyin. Güneş kremi gözünüze kaçarsa, suyla iyice yıkayın. Dikkatli kullanın veya tahriş olmuş cilt için kullanmaktan kaçının.Güneş Koruyucu Kimler Kullanmalı?

Ten rengi veya tonu ne olursa olsun herkesin güneş kremi kullanması gerekir. Cildi güneşe karşı hassas olan kişilerin de özellikle güneş kremi kullanması gerekir. Bununla birlikte sadece yetişkinlerin değil çocukların da güneş kremi kullanması sağlık açısından son derece önemlidir.Doğru Güneş Kremi Seçimi

Doğru güneş kremi seçmek en önemli şeydir. Piyasada işe yaramayan pek çok güneş kremi bulunmaktadır Güneş kremi satın almadan önce aklınızda bulundurmanız gerekenler şunlardır: Öncelikle kremin SPF numarasını kontrol edin. Peki, bu SPF nedir?

SPF, “Güneş Koruma Faktörü” anlamına gelir. Bu sayı, güneş kreminin sizi güneşin zararlı ışınları olan UVA'dan ve UVB'den ne kadar iyi ve uzun süre koruyacağını söyler. Diğer bir ifadeyle ürünün SPF numarası ne kadar yüksekse, koruma miktarı o kadar fazla olur. Bir SPF30+ güneş kremini doğru kullanırsanız, yanmanız, güneş kremi kullanmadığınızdan 30 kat daha uzun sürer. Bu nedenle herkes en az SPF30+ güneş kremi kullanmalıdır. Eğer kişide, cilt kanseri veya cilt kanseri başlangıcı varsa, o kişinin daha yüksek SPF'li bir güneş kremi kullanması tavsiye edilir.


Birbirinden etkili seçenekleri bulunan güneş kremlerini incelemek ve ayrıntılı bilgi almak için Güneş Kremleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

9 görüntüleme0 yorum